فروش واحد در مراکز خرید؟

فروش واحد در مراکز خرید؟

در مراکز خرید ایران یکی از اتفاقاتی که باعث ایجاد اختلال در امور مدیریتی می شود فروش واحد های یک مرکز خرید است. از آنجایی که در ایران مالک یک فضا اختیارات خاصی در قالب قوانین مالکیت دارد، فروخته شدن یک واحد تجاری در مرکز خرید، هرچند با قراردادهای سفت و سخت، می تواند در دراز مدت مشکلات فراوانی را برای مراکز خرید ایجاد کند. فروش واحد ها از ابتدا می تواند دوگانگی مدیریتی ایجاد کند. همچنین مالکین می توانند با اعمال سلایق شخصی در فروشگاه خود قوانین و یکپارچگی مرکز خرید را از بین ببرند.

اما چگونه در کشورهای توسعه یافته واحدهای یک مرکز خرید را به فروش می رسانند؟ جواب این سوال ساده است. واحدی در مراکز خرید فروخته نمی شود. بلکه مراکز خرید را به دو صورت می فروشند. روش اول این است که هر مرکز خرید به صورت یک شرکت سهامی یا نهادی متشکل از سهام در نظر گرفته می شود و این سهام به فروش می رسد. این امر به یک پارچگی مدیریتی و اجرایی مرکز خرید کمک زیادی می کند چرا که در نهایت یک نفر تصمیم گیرنده اصلی است. روش دوم این است که یک شرکت بزرگ ، موسوم به REIT یا Real Estate Investment Trust،به عنوان سرمایه گذار تمام یا بخشی از سهام یک مجموعه را خریداری نموده یا مالک می گردد و کسانی که علاقه به خرید سهمی از یک شاپینگ مال دارند از طریق این شرکت اقدام می کنند و سهام آن Trust را خریداری می کنند. در مواردی هم که افرادی با سرمایه بسیار علاقه به شرکت در تصمیم گیری و استراتژی مدیریت مراکز خرید دارند، به راحتی با خرید سهام مدیریتی یا داشتن عضوی در هیات مدیره به عنوان نماینده خود و در اتخاذ تصمیمات مدیریتی نظر دهند. نتیجه همه این اتفاقات ایجاد یک مدریت یکپارچه است.

به عنوان مثال یکی از بزرگترین خرده فروشان کشور عربستان به نام فواز الحکیر که نماینده انحصاری برند هایی مانند زارا بنانا ریپابلیک است، تصمیم دارد برای افزایش سرمایه شرکت خود سهام خود را در یکی از مراکز خرید منطقه به ارزش ۸۳۶ میلیون دلار به فروش برساند. این امر به هیچ عنوان بر مسائل روز مره مرکز خرید تاثیری نخواهد گذاشت چرا که تنها سهام جا به جا خواهد شد. اما در فضایی مانند ایران جا به جایی ملک و فروشگاه صورت می گیرد که البته در مقیاس بزرگی مانند شرایط مذکور مشکلات فراوانی را برای مرکز خرید به همراه دارد. پیشگیری از این قبیل مشکلات با بکار گیری گروه های مشاوره خبره با دانش و پشتوانه قابل اتکا، تسهیل می گردد.

جهت مشاوره با شماره 09109065080 تماس حاصل فرمایید

 
تماس با ما

نماد ساماندهی

شماره تماس : 0465003 912 98+

پست الکترونیک: Info@atlastos.com

تهران، بلوار میرداماد، خیابان شمس تبریزی جنوبی، بن بست آذرنوش

Scroll to Top